X
تبليغات

تصویر ثابت

برج خنک کننده
loading...
YourAds Here YourAds Here

برج خنک کننده

بازدید : 13
شنبه 21 تير 1399 زمان : 8:43

تجهیزات برج خنک کننده :

1. الکترو موتور برج خنک کننده :
الکتروموتورهای مورد استفاده در برج‌های خنک‌کننده ساخت شرکت‌های معتبر خارجی همچون زیمنس هستند. سرعت چرخش الکتروموتورها برابر ۱۴۵۰ دور در دقیقه و فرکانس آن ۵۰ هرتز است. این موتورها برای نصب عمودی مناسب بوده و دارای فلنج‌های مرتبط هستند. همچنین این الکتروموتورها دارای کلاس حرارتی F و عایق رطوبتی IP-55 هستند. انتقال قدرت از الکتروموتور به فن با استفاده از تسمه‌های v شکل نوع B انجام می‌شود. به جهت حفظ ایمنی و جلوگیری از حوادث احتمالی قطعاتی فلزی تحت عنوان فن گارد در زیر الکتروموتور نصب می‌شود که در هنگام تعمیرات به راحتی قابل بازکردن و جایگزاری مجدد است.

2. تسمه برج خنک کننده :
تسمه‌های v شکل از انواع تسمه‌های انتقال نیرو بوده که در ماشین‌آلات مختلف، نیرو یا چرخش موتور یا دینام را توسط فولی‌های مخصوص به دیگر اجزا دستگاه انتقال می‌دهد. تسمه دارای سطح مقطع ذوزنقه‌ای شکل با رنگ مشکی است و در دو نوع ساده و دنده‌ای تولید می‌شود. نوع ساختار این تسمه‌ها و استفاده از لایه‌هایی از الیاف مقاوم در برابر کشش و سایش و نیز لایه‌هایی از ترکیبات لاستیکی مقاوم در برابر سایش و گرما در تولیدآن باعث می‌شود این نوع تسمه وظیفه خود را به‌درستی انجام دهد و همچنین یکی‌دیگر از دلایل محبوبیت آن در بین تولیدکنندگان و صنعتگران، داشتن تنوع زیاد در اندازه و در دسترس بودن آن است.

3. فن برج خنک کننده :
فن برج خنک‌کننده به عنوان مهمترین بخش سیستم هوادهی و هوارسانی در انواع خنک‌کننده مکنده و دمنده می‌باشد که در واقع به دلیل چرخش دائم حول یک محور ثابت در معرض شکست از طریق نیروی برشی در تیغه و دستک می‌باشد. به عبارتی دیگر یکی از اولین اجزای برج خنک‌کننده که از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است پروانه می باشد. بلبرینگ فن یکی از نقاطی است که در برج خنک‌کننده باید به صورت مداوم در هر دوره تعمیر تعویض و بازرسی شود. خرد شدن و شکستن بلبرینگ به دلیل عدم بالانس بودن فن سبب شکست تیغه و آسیب به سایر نقاط اساسی پروانه کولینگ‌تاور می‌گردد. به منظور جلوگیری از آسیب‌های جدی به پروانه برج خنک‌کننده توصیه می‌شود که هر 12 ماه یک بار، بالانس دینامیکی و بالانس استاتیکی فن مورد تست و آزمایش قرار گیرد.

4. سیستم کاهش سرعت برج خنک کننده :
سیستم کاهش سرعت برج‌های خنک‌کننده از نوع تسمه و پولی است. این سیستم شامل تسمه‌های وی شکل و کاملاً آب‌بندی شده متناسب با استفاده در شرایط مرطوب برج‌های خنک‌کننده طراحی شده و در ساخت قطعه مذکور از شیارهای سایز B در هنگام تراش قطعه استفاده می‌شود و همچنین از جنس فلز چدن یا برنج تولید می‌شود که آلیاژ با مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی و به همراه لایه‌های اپوکسی با بلبرینگ و کاسه نمد و رول برینگ مناسب توان تحمل وزن فن، چرخش بدون لرزش و با صدای کم ساخته و عرضه شده‌است.
5. ساپورت و فن گاردن های برج خنک کننده :
این قطعات به جهت اتصال و فیکس کردن قطعات مکانیکی برج خنک‌کننده همچون (الکتروموتور، سیستم کاهش سرعت و …) و جلوگیری از سقوط هرگونه شی خارجی یا شخص در برج خنک‌کننده و خطرات ناشی از آن در هنگام چرخش سیستم فن در دهانه بالایی برج خنک‌کننده طراحی شده‌اند و قطعات نام برده با استفاده از پیچ و مهره‌های استیل به مکانیکال ساپورت متصل می‌شوند و فن‌گاردها هم بر روی آن قرار می‌گیرند.
6. پکینگ برج خنک کننده :
پکینگ برج خنک‌کننده در واقع اصلی‌ترین بخش انتقال حرارت و ایجاد سطح تبادل بین آب و هوا در کولینگ‌تاور می باشد. به عبارتی مهمترین بخش ایجاد سطح تبادل انتقال انرژی گرمایی پکینگ برج خنک‌کننده می‌باشد. پکینگ به دلیل تبخیر دائمی آب در سطح تحت پوشش خود تحت تأثیر رسوب و گرفتگی دائمی می‌باشد. رسوب‌زدایی و رفع گرفتگی پکینگ برج خنک‌کننده باید به صورت مداوم و دوره‌ای در هر دوره تعمیرات و سرویس صورت پذیرد. در واقع مهم‌ترین بخش از قطعات برج خنک‌کاری پکینگ می‌باشد چراکه رسوب و گرفتگی پکینگ سبب کاهش شدید بازده و در نتیجه افزایش دمای خروجی آب برج خنک‌کننده می‌شود. پکینگ برج‌خنک‌کننده در حالت کلی در دو تیپ اسپلش و فیلم پکینگ تولید و طراحی می گردد. پکینگ اسپلش دارای مکانیزم پاششی در کولینگ تاور می‌باشد و هچنین پکینگ فیلمی دارای عملکردی ثقلی یا آبشاری می‌باشد.

7. قطره گیر برج خنک کننده :
قطره گیر یا چکه‌گیر در واقع از پرتاب قطرات آب خروجی افشانک به سمت فن یا پروانه مکنده جلوگیری می کند. قطره‌گیر به دلیل تماس دائم با هوای اشباع و همچنین تابش مستقیم نور خورشید از منافذ بین پره‌های فن در معرض استهلاک و از هم گسیختگی دائمی می‌باشد. قطره‌گیر یکی دیگر از قطعات جانبی برج خنک‌کننده به حساب می‌آید که میانگین در هر بازه بین 3 تا 5 سال نیازمند تعویض می‌باشد. تعویض قطره‌گیر از این جهت دارای اهمیت می باشد که تخریب و عدم عملکرد درست قطره گیرها سبب نفوذ قطرات آب به قسمت فن و کاهش دور و در نتیجه سبب تخریب و خوردگی قطعات فلزی این بخش می‌گردد. قطره‌گیر برج خنک‌کن یکی از اجزای داخلی کولینگ‌تاور خنک‌کاری می‌باشد که وظیفه محافظت از سیستم هوادهی یا همان فن را برعهده دارد.


8. افشانک برج خنک کننده :
افشانک برج خنک‌کننده مرکز اصلی توزیع و ریزش آب محسوب می‌شود که عموماً به صورت اتصال رزوه‌ای در سیستم پاشش آب ثابت نصب می شود و به همین دلیل در بسیاری از موارد نازل پاشش آب به زودی در قسمت اتصال دچار رسوب و گرفتگی می شود. رسوب و گرفتگی در نازل سبب مسدود شدن مسیر خروجی آب ورودی به کولینگ‌تاور میگردد و این موضوع به مرور زمان سبب فشار بر روی پمپ سیرکولاتور می‌شود. بنابراین بازدید دوره‌ای افشانک در هر دوره تعمیرات یکی دیگر از اصول تعمیر و نگهداری این تجهیز محسوب می‌شود. نازل پلیمری برج خنک‌کننده که از متریال پلی‌پروپیلن تولید و نصب شده باشد عموماً در این مرحله با اسیدشویی به راحتی رسوب‌زدایی می‌گردد.

9. آب پخش کن برج خنک کننده :
اسپرینکلرهد یا آب پخش‌کن برج خنک‌کننده مرکز پخش توزیع و پاشش آب چرخشی در برج خنک‌کاری فایبرگلاس به حساب می آید. اسپرینکلرهد تحت عنوان آبگردان برج خنک‌کننده نیز شناخته می‌شود که عموماً از متریال آلومینیوم، برنج و یا از متریال‌های پلیمری تولید می شود. اسپرینکلر یا آبچرخان برج گرد در واقع شامل دو قسمت ثابت و دوار می‌باشد. قسمت ثابت اسپرینکلرهد عموماً به لوله ورودی متصل می‌گردد و با فشار آب ورودی به برج‌خنک‌کن آب پخش‌کن شروع به چرخش می‌نماید. به دلیل چرخش دائم قسمت دوار آب پخش‌کن بر روی قسمت ثابت اسپرینکلر این قطعه دائماً دچار رسوب، گرفتگی و عدم چرخش درست می گردد. در نتیجه باید در هر دوره تعمیرات و بازرسی برج خنک‌کننده اسپرینکلرهد سرویس، روغن‌کاری و یا تعویض گردد.

10. بست های استیل برج خنک کننده :
لزوم استفاده از سه نوع بست (آچار خور، پیچ گوشتی خور، مارپیچ تنظیم) در برج‌های خنک‌کننده که به جهت ثابت نگاه داشتن و ایجاد تعادل و تقسیم وزن و با تنظیم جهت سوراخ‌های بازویی توزیع آب سرعت چرخش کلگی توزیع آب را کنترل و با تقسیم آب به صورت یکنواخت زمان تبادل آب‌وهوا را بیشتر کرده و در نتیجه راندمان دستگاه بالاتر خواهند برد
11. بدنه برج خنک کننده :
قطعات بدنه فایبرگلاس در طول عمر کولینگ‌تاور ممکن است نیازمند تعویض و یا تعمیر داشته باشد. قطعات بدنه برج خنک کننده مرطوب فایبرگلاس شامل لوور، پنل یا دیواره، گلویی و ستونی می‌باشد که عموماً وابسته به نوع قطعات، قطعات فایبرگلاس بدنه برج خنک‌کاری دارای ضخامت بین 5 الی 10 میلیمتر می باشد. قطعات فایبرگلاس تولیدی وابسته به نوع وظیفه آن بخش دارای ضخامت و تعداد لایه‌های متفاوتی از الیاف و رزین می‌باشد. الیاف عموماً در سه گرید حصیری،سوزنی و پودری می‌باشد که ترکیب هر سه نوع الیاف در تولید قطعات بدنه فایبرگلاس سبب افزایش مقاومت و کیفیت نهایی می‌شود. تعداد لایه‌های الیاف و رزین و همچنین گرید رزین پلی‌استرغیراشباع سبب افزایش ضخامت و تضمین‌کننده کیفیت نهایی بدنه انواع برج خنک کننده می گردد.

12. لووربرج خنک کننده:
یکی از قطعات داخلی برج خنک‌کننده محسوب می‌شود که دائماً در تماس با هوای بیرون می‌باشد. این بخش عموماً هر 4 تا 5 سال نیازمند تعویض می‌باشد. به منظور تعویض قطعات فایبرگلاس باید ابعاد قطعات مختلف در کارگاه تولیدی قطعات فایبرگلاس قالب‌گیری و تولید گردد.

نظرات این مطلب

تعداد صفحات : -1

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  captcha


  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 2
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 3
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 0
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 4
 • بازدید ماه : 5
 • بازدید سال : 30
 • بازدید کلی : 30
 • کدهای اختصاصی